Bozcaada’da ne içilir?

Bozcaada’da ne içilir?

Bozcaada’nın lezzetleri kadar içecekleri de pek güzel. Hem yemeğin yanına eşlik eden, hem de sizi serinleten seçenekler çoğunlukta. İster alkollü, ister alkolsüz içecekler için Bozcaada muazzam seçenekler sunuyor.

İşte onlardan bazıları:

Meşhur Bozcaada İçecekleri

1. Bozcaada Şarabı
Bozcaada yöresel lezzetleri içinde şarabın yeri çok büyük. Adanın üzüm bağlarından başlayıp sofralarda devam eden bu yolculuk, damaklarda eşsiz bir lezzetle son buluyor. Vasilaki, Kuntra, Karalahna ve Çavuş adanın yerel üzüm türleri. Hepsinden şarap yapılıyor ama Çavuş’un tadı da bir harika! Ayrıca son yıllarda adaya dikimi yapılan yabancı üzümler de artık leziz şaraba dönüşüyor. Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Zinfandel, Pinot Noir gibi çeşitlerden elde edilen monosepaj veya kupaj şaraplar bulmanız mümkün. Bunlar Bozcaada’nın size sunacağı şarap çeşitlerinden sadece birkaçı.

2. Damla Sakızlı Türk Kahvesi
Adanın her yerine âdeta nam salmış bir başka içecek de bu. Keyifli ada gezintilerinin en tatlı detayı… Bozcaada’yı turlarken ayaklarına kara sular inenlerin yorgunluğunu bir çırpıda alıp götürme gücüne sahip. Ada merkezindeki birçok işletmede bulmanız mümkün.

3. Koruk Suyu
Üzümler tam olgunlaşmamış halde toplanıyor ve bunlardan elde edilen içecek, ‘koruk suyu’ adını alıyor. Adada ise, üzüm bağlarında yetiştirilen siyah üzümlerle hazırlanarak lezzet avcılarına sunuluyor. Biraz asitli, ekşimsi, buruk bir tadı var.

4. Gelincik Şerbeti
Ada halkı gelincik çiçeğinden şerbet ve reçel başta olmak üzere pek çok şekilde faydalanıyor. Limon tuzu, şeker ve limon suyu ile buluşan gelincik çiçekleri, enfes bir şerbet meydana getiriyor. Deneyenlerin bağımlı olacağını söylesek abartmış sayılmayız…

5. Üçüncü nesil kahve çeşitleri
Ülkemizde son dönemde öne çıkan üçüncü nesil kahve dükkânlarından Bozcaada da nasibini aldı. Birçok yerde açılan kahve dükkânlarında amerikano, latte, espresso, mocha gibi çeşitleri bulmanız mümkün. Ayrıca soğuk seçenekler için de frappe, affogato, iced chocolate mocha, iced latte, cold brew gibi kahveler de yaz sıcağı için bire bir.

6. Gelenekseli sevenler için: Çay!
Elbette çay… Geleneksel sıcak içeceğimizi her fırsatta arayanlar için adada çay satan birçok yer var. Hem kafeler, hem de çay bahçelerinde leziz çay bulmak mümkün. Ayrıca ada çayı, ıhlamur gibi seçenekler de size iyi gelecek.

7. Alkollü bi’şeyler…
Adada alkollü içecek olarak sadece şarap yok elbette. Balığın bol olduğu yerde rakı da bol. Ülke insanının en sevdiği alkollü içkilerden biri olan rakı gibi bira da birçok mekânda sunuluyor. Ayrıca restoran sonrası barlarda çeşit çeşit kokteyller de bulunuyor.