Bozcaada’da hangi tatlı yenir?

Bozcaada’da hangi tatlı yenir?

Hiçbirimizin hayır diyemeyeceği bir lezzettir tatlı… Hele Bozcaada’nın yöresel tatlıları söz konusuysa, parmaklarınızı yememek için kendinizi frenlemeniz gerekecek!

İşte, günü harika bir finalle bitirmek isteyenler için yemeğin üzerine en iyi gidecek veya öğlen kahvenin yanına en iyi yakışacak Bozcaada tatlıları:

En Güzel Bozcaada Tatlıları

1. Kurabiye çeşitleri

Bunu en güzel yapan yerlerden biri, Bozcaada’daki işletmeler. Veli Dede, Çiçek Fırın & Pastanesi, Çiçek Pastanesi Tahir Usta, Madamın Kahvesi, Meydani gibi yerlerde çeşit çeşit kurabiyeler bulmanız mümkün. Damla sakızlı, damak çatlatan, efibadem, elmalı gibi çeşit çeşit kurabiyeleri kendi damak zevkinize göre deneyimleyebilirsiniz.

2. Mafiş Tatlısı

Egelilerin çok sevdiği bu tatlı, aynı zamanda ‘fiyonk tatlısı’ olarak adlandırılıyor. Hamurlara fiyonk şekli veriliyor ve kızartılıyor, ardından şerbete batırılıyor. Üstüne de çekilmiş ceviz ve fındık döküldü mü, ‘yeme de yanında yat’ oluyor!

3. Damla sakızlı muhallebi

Bir zamanlar Ada Cafe varken onun sipesyali olan tatlıyı yine de halen yapan yerler var. Gerçek damla sakızı ile yapılanını bulursanız mutlaka deneyin!

4. Yeni nesil tatlılar

Cheesecake, browni, San Sebastian ve diğer leziz lezzetler için adada son dönemde birçok yer hizmet vermeye başladı. Mir Ada Patisserie, Petit Cafe, Limada, Uğurlu Dükkân, Ananas, Vasil Coffee & Bakery gibi birçok işletme son dönemde adada hizmete başladı ve hepsinin özel leziz tatları var. Mutlaka damağınıza uygun bir lezzeti tadacaksınız…