Dünyada eşi benzeri yok!

Dünyada eşi benzeri yok!

Sahaf Tolga Gürocak’ın yıllarını vererek hazırladığı ‘Çingeneler’e ait materyallerden oluşan koleksiyonu 31 Mayıs’a kadar Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

Tolga Gürocak ile sergisi hakkında konuşmak üzere Kadıköy’de buluştuk. Serginin de gerçekleştirildiği Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin bahçesinde koyu bir sohbete dalıp gittik. Osman Cemal Kaygılı’nın Çingeneler isimli romanını okumasıyla başlamış her şey. Gürocak “Bu kitap beni öyle etkiledi ki duygularını en yalın, en içten yaşayan, insanın en doğal hali olan Çingenelerle ilgili yazılmış kitaplar arasında heyecan ve merakla sürüklenirken buldum kendimi” diyor. Kitabı okuduktan sonra da başlamış biriktirmeye. Şu anda 700’ü aşkın objenin sahibi kendisi. Geçtiğimiz sene Beyoğlu Belediyesi’nin organizasyonu ile ilki açılan sergiye yurt dışından gelen misafirlerin gösterdiği ihtimam ile Tolga Gürocak bir araştırma yapmış ve Dünya’da bu denli kapsamlı bir koleksiyonun olmadığını öğrenmiş. Yani Dünyada Romanlarla ilgili olarak bu kapsamda bir koleksiyon kayıtlarda yok…

Yılların birikimiyle bu konuyla ilgili epey bir kitap da biriktirmiş. Her dilden kitabın yanı sıra fotoğrafları, kartpostalları, plakları, film afişlerini, dergileri, gazete kupürlerini ve hatta kitap ayracı, telefon kartı, rozet ve benzeri objeleri de toplamaya başlamış. Hikâyenin dününden bugüne ise tam yirmi sene geçivermiş!

Merak ettiğim şey bu denli kapsamlı malzemeye ulaşmanın ne denli zor olduğuydu… Bunun elbette kolay olmadığını, ülkemizde konuyla ilgili yazılı kaynakların azlığı ve bu kaynakların derli toplu olmayışı, literatür oluşturmasını güçleştirdiğini sözlerine ekledi…

Sonrasında birlikte sergiyi gezdik. 31 Mayıs’a kadar Kadıköy’deki NHKM’de açık kalacak sergiyi kaçırmayın derim.

Sahaf olmanın avantajları

‘Çingeneler’ gibi hassas ve keyifli bir konuda koleksiyon oluşturma isteğim, bu zorlukları göğüslememde itici bir kuvvet oldu. Meslek olarak sahaflığı seçmiş olmam, birtakım kaynaklara ulaşma konusunda işimi biraz olsun kolaylaştırdı. Böylece ortaya eksiğiyle fazlasıyla oluşturulmuş bu sergi çıktı. Burada azimli olmak, sabırlık olmak gerekiyor. Elbette diğer sahaf arkadaşlarımın karşılarına Romanlarla ilgili bir obje veya koleksiyon değeri olan bir materyal çıktığında bana haber vermesi de koleksiyonumun bu denli büyümesine olanak sağladı.