10 Adımda Thassos (Taşoz) Adasını Keşfetme Rehberi

10 Adımda Thassos (Taşoz) Adasını Keşfetme Rehberi

Thassos adası son yıllarda Türkiye’den yola çıkan tatilcilerin favori adası. İpsala Sınır Kapısı’nı geçtikten sonra yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası, Keramoti veya Kavala’dan feribotla ulaşılan bir ada Thassos. Özellikle yıllardır Ege’de tatil yapan ve bazı bölgelerdeki fiyatlardan yakınanların ve yeni yerler keşfetmek isteyenlerin kaçamak noktası haline gelen adada her kesime uygun tatil seçeneği bulunuyor.

Ben de Thassos’a yolunu düşürecek gezginlere yol açması açısından 10 maddelik bir “Thassos’un olmazsa olmazları” serisi hazırlamak istedim. Eklemem gerekir ki, siz siz olun kendi 10’unuzu yaratmayı unutmayın!

1

Köyleri gezin: Thassos’ta irili ufaklı 8-9 köy var. Bunlardan Theologos ve Panagia kesinlike görülmesi gereken iki köy. Theologos’un Osmanlı zamanında adayı yönettiği merkez köy olduğunu hatırlatırım. Bunun yanı sıra et yemeklerine düşkün olanlar Kazaviti’yi, çok gür akmasa da şelale deneyimi yaşamak isteyenler ve bal sevenler Maries’i, kafelerin olmadığı, sadece yerleşik köy insanlarının yaşadığı köy olan Rachoni’yi görmenizde fayda var. Sotiros ve Kallirachi ana yola sadece 3-4 km’de yer aldıkları için vaktinizi almayacaktır ama büyük beklentileriniz de olmasın. Kastro köyünün yolu çok iyi olmasa da terk edilmiş evleri görebilirsiniz.

2

Giola’da deniza atlayın: Adanın güney noktasında kalan Giola kayalık bir yapının içinde oluşan doğal bir havuz. İnsanlar bu havuzda yüzmek için araçlarıyla belli bir noktaya kadar gelip, ardından toprak olan bu yolda araçlarını bırakıp patika yoldan yaklaşık iki kilometre yürümeyi göze alıyorlar. Bu meşakkatli ulaşım seçeneğinden sonraThassos’un sembol yerlerinden biri olan Giola’nın sularına kendinizi bırakınız. Bu yolu yürümeyi göze alamayanlar için ‘shuttle’ jip olduğunu da bilin.

3

Sirtaki gecesine katılın: Adanın birçok noktasında gerçekleşen sirtaki gecelerinden birine mutlaka katılın. Özellikle Theologos köyündeki tavernalarda ve Pefkari’de yer alan Egean Taverna’daki sirtaki gecelerinin namı almış yürümüş. Bu gecelerde ekstra ücret alınmıyor, yediğinizi içtiğinizi ödüyorsunuz sadece. Sirtaki gecelerinde yapılan danslara misafirler de eşlik ediyorlar. Her türlü ritüel yerine getiriliyor ve gece yaklaşık 3-3,5 saat sürüyor.

4

Adada tam tur atmadan ülkeye gelmeyin: Eğer aracınız varsa Thassos’un tamamını salına salına 4 saatte rahat rahat gezersiniz. Neredeyse yuvarlak bir ada sayılabilecek Thassos’un çevresi 105 km. Eğer koylara girip çıkarsanız olsun size 120 km. Buna fazlasıyla değecektir. Yer yer yükselen yollar, tamamı çam ve zeytin ağaçlarıyla bezeli denize nazır yollardan adada tam tur atmadan ülkeye dönmeyin. Ayrıca kocaman bir tüyo vermeliyim size: Ada turunu saat yönünün tersine yapın ki, yolun sağından giderken, deniz de hep sağınızda kalsın ve beğendiğiniz yerde hemen sağa çekmek kolay olsun!

5

Uzolu/biralı mükellef bir masa kurun: Tüm Yunanistan’da olduğu gibi Thassos’ta da nefis lezzetler var (Bakınız: Yunan Lezzetleri). Thassos’ta mükellef bir masa kurup, uzonun tadına bakmadan, yerli Yunan biralarından içmeden Thassos gezisi eksik kalır. Fiyatlara gelince: Uzolu, kalamarlı, ahtopotlu, salatalı, mezeli bir masa için dört kişinin ödeyeceği hesap 60 avroyu geçmeyecektir. Belirtmem gerekir ki; bir Yunan mezesi, bir kişiyi rahatlıkla doyurur!

6

Marble Beach’te büyülenin: Adanın tanıtım broşürlerine konu olan plajı Marble Beach “görmeden dönme” diyeceğim bir plaj. Marble yani Mermer Plajı’na mermer tozlarıyla coşan yaklaşık 5 km’lik bir yoldan ulaşmanız gerekiyor. Ama emin olun ki buna değer! Denizin rengi, kumsalın beyazlığı ve dudaklarımızdan dökülen “gözlerimize inanamıyoruz” sözleriyle defalarca denize dalıp çıktığımızı hatırlıyorum. Bizler için çok özel bir deneyimdi Marble’nin kumsalında, denizinde olmak. Denizin dibine nasıl yapıştığını anlayamadığım ama denizi bembeyaz yapan bu mermer tozları efsane bir görüntü oluşturuyor.

7

Thassos gecelerini deneyimleyin: Thassos’un gündüz kumsallarını dolduran misafirleri akşam olunca tavernalara akın ediyor. Limenaria tavernalarıyla, Potos dükkanlarıyla, Potamia gece alemiyle, Limenas ve Prinos ise merkez olmalarıyla sebebiyle geceleri oldukça hareketliler. Eğer sevdiklerinize hediyelik eşya alacaksanız Potos’a gidin. Geceyarısı barlarda eğlenmek istiyorsanız Potamia size göre. Ama 23.00’dan sonra trafik çevirmesine yakalanmayın!

8

Sabahtan akşama dek kumsallarda: Thassos plajlarının neredeyse hepsine ücretsiz girebilirsiniz. Eğer şezlong ve şemsiye kullanmayacaksanız, sabahtan akşama dek plajın keyfini sürmek elinizde. Rachoni ve Prinos kuzey poyraz rüzgarına açık. Sotiros ve Sakala Marion bir nebze rüzgara kapalı olsa da konaklama hizmeti çokça olduğundan kalabalalık olma olasılığı yüksek. Psili Ammos favorilerimden. Aliki yerli turistin son dönemde keşfettiği bir koy. Pefkari, Potos, Limenaria ile güneydesiniz! Kinira’nın karşısında suyun tadına varıp, Golden Beach’de keyif sürmek elinizde. Son dokunuş Marble Beach ile!

9

Siz siz olun adada kamp yapın: “Kamp bana göre değil” diyenleri çok gördüm. Siz yine de bir deneyin. Adada dört kamp alanı var. Kuzeyde Prinou ve Dedalos Camping, güneyde Pefkari Camping ve doğuda Golden Beach Camping’de çadırınızı atabilirsiniz. Bunun yanı sıra ıssız koylarda çadır kurmak da mümkün, ille de kamp alanına girmenize gerek yok. Deniz sizin, yıldızlar milyon tane, ağaçların gölgesi paha biçilemez!

10

Feribotlarda martıları beslemeyi unutmayın: Thassos feribotlarının kadrolu martıları var. Boy boy martılar hem Keramoti’den kalkan feribotla adaya, hem de adadan anakaraya gidişlerde feribotun peşinden ayrılmazlar. Artık bayat ekmek, poğaça, simit ne varsa attığınızda havada yakalarlar. En olmadı gelip elinizden bile yedikleri görülmüştür. Bildiğiniz size adeta poz verirler. Biz son Thassos gezimize, sırf o martılar için evden bayat ekmekleri taşıdık, siz ne diyorsunuz!

________________________________________________________